Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Saç Ekimi Nedir?


Sedasyonlu FUE yöntemiyle saç ekim işlemlerimiz başlamıştır.

Saç ekimi nedir?

Seyrelmiş veya dökülmüş saçların farklı tekniklerle yeniden eski görünümüne kavuşturulması amacıyla yapılan cerrahi işlem saç ekimi nedir sorusunun yanıtıdır. Genellikle yaş aralığı fark etmeksizin dış görünümünden rahatsızlık duyan ve kendinde özgüven eksikliği hisseden kişilerin tercih ettiği saç ekimi ülkemizde ve dünyada yaygın olarak yapılan bir işlemdir.

Herhangi bir hastalık, kaza, yaş veya genetik gibi nedenlere bağlı olarak dökülen saçlar bu işlem sayesinde yeniden canlı bir görünüme ulaştırılabilmektedir. İşlem sırasında kişinin baş kısmının arkasındaki ense üstü bölgesinden alınan greft (sinir ve damar bağlantılarının bulunduğu, saç ekimi için istenen verimli doku) farklı bir bölgeye nakledilir. Greftin ense üzerinden alınmasının nedeni bu alanın saç dökülmesine karşı dirençli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi işlemi nasıl yapılır?

Lokal anestezi uygulanarak yapılan saç ekimi işlemi uyutmaya gerek duyulmayan bir operasyondur. İlk etapta ilgili bölgeden greft alınarak saç ekimine başlanır. Genellikle ense üstü tercih edilir. Bir gece boyunca bu alana bir bandaj takılır. En önde kısımda ve saç ekilen alanda küçük delikler bulunur. Dikilen alanda sızıntı oluşumunun meydana getiren bu deliklerden saç ekimi işleminin ertesi günü herhangi bir sızıntı meydana gelmez. Bazı kişilerde işlem sonrası şişlik meydana gelebilir. Ancak verilen ilaçlar ve alınacak önlemler operasyondan sonra da hastanın minimum sürede istediği görünüme kavuşabilmesi adına titizlikle yapılmaktadır.

Hastalarımız işlem tamamladıktan sonraki bir kaç saat içerisinde evine gidip dinlenebilmektedir. Ekim işleminin ardından geçen ilk bir hafta içerisinde bölgede kabuklu bir doku oluşur, saçların düzenli olarak yıkanması ile bu oluşum ortadan kalkabilir. Kabuklu doku kişiyi rahatsız edecek bir durum değildir. Saç ekimi işlemi uygulamanın niceliğine bağlı olarak 2-7 gün içerisinde kişinin sosyal hayatına dönebileceği bir operasyondur.

Saç ekiminde uygulanan teknikler

Günümüzde gelişen teknoloji ile erkek tipi saç dökümünde oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkün hale gelmiştir.

Fue Tekniğiyle Saç Ekimi

FUE (Follicular Unit Extraction) adı verilen tekniğin kullanıldığı saç ekiminde verici bölgeden tek tek alınan saçların  transferi gerçekleştirilir. İşlem sırasında herhangi bir dikiş veya kesik izi oluşmaz. İyileşme oldukça hızlıdır. Uygulamada özel olarak hazırlanan metal uçlar kullanılır.

DHI (Choi Kalem) Tekniğiyle Saç Ekimi

DHI (Choi Kalem) tekniğiyle saç ekimi donör bölgeden alınan saçların özel iğneler ve Choi adı verilen özel bir kalem ile uygun bölgeye transfer edilmesi uygulamasıdır.

Safir Fue Tekniğiyle Saç Ekimi

Safir Fue tekniği ile saç ekiminde, ekim için açılan kanalların metal slitler kullanılarak değil, safir uç ile açılması işlemidir. 0.6 - 0.7 mm'lik mikro uçların ekim için toplandığı Safir FUE tekniği günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Sakal, Bıyık ve Kaş Ekimi

Merkezimizde uygulanan diğer işlemler sakal, bıyık ve kaş ekimidir. Tıpkı saç ekiminde olduğu gibi sakal, kaş ve bıyık ekiminde de elde edilen verimli greftler uygun bölgelere transfer edilmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı merkezimizde yapılan ekim hizmetlerimiz klinik ortamında, doktor gözetiminde, alanında deneyimli ekibimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekimi süresi yapılacak ekim alanına göre farklılık gösterir. Özellikle bu alanda detaylı araştırma yaparak saç ekimi nedir sorusuna yanıt arayan kişilerin sorduğu bir diğer soru da işlem süresinin uzunluğudur. Tahmini süre ortalama 4–6 saattir. İşlem sonrası hasta dinlenmek üzere evine dönebilir.

Saç ekimi her yaşta yapılabilir mi?

Saç ekimi işlemi ağırlıklı olarak 18-60 arası yaş grubunu kapsar. Ancak saç ekiminin yapılabilmesi için yaş aralığından çok dökülme şekli önem taşır. Eğer kişi gözle bakıldığında kafa derisinin görülebildiği tipte bir saç dökülmesi yaşamışsa burada oran olarak %50 dökülmeden söz edilebilir. Saç dökülmesinde yaş, ancak dökülmenin devamlılığıyla ilgili bir durumda göz önüne alınır. Özellikle yanıkla birlikte kalan saçsızlık, kaş kısmında çıplak alan oluşumu ve önceden bu işlemi yaptırdığı halde memnun kalmamış hastalar, hastalık nedeniyle saçları dökülen kişiler, erkek tipi saç sorunu yaşamış kadınlar da bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

Bayanlarda saç ekimi yapılabilir mi?

Bayanlar saç ekimi şikayeti öncesinde uzman bir dermatolog ile görüşmelidir. Yapılan testler sonrasında “Erkek tipi saç dökülmesi” teşhisi konursa saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç ekimini kim yapmalıdır?

Saç ekimi işlemi gerçekleştirecek olan kişinin bu alanda yeterli tecrübeye sahip olması gereklidir. Özellikle saç ekimi verici alanının herhangi bir zarara uğramaması ve saç sıklığı adına deneyimli bir dermatolog desteği gereklidir.

Saç ekimine uygun aday mıyım?

Pek çok cerrahi işlemde olduğu gibi saç ekiminde de uygunluk için bazı dikkat edilmesi gereken bazı etmenler bulunmaktadır. Özellikle saç ekimi nedir sorusunun ile ilgili araştırma yapan ve bu alanda bir tercih noktası arayışı içinde olan kişilerin;

  • Kanın pıhtılaşması ile ilgili kronik bir rahatsızlığı olmaması,
  • İki kulak arasından alınan diğer bir adıyla verici bölge olarak tanımlanan noktanın transfer için yeterli saça sahip olması gereklidir.

Ne kadar grefte ihtiyaç duyulur?

Saç ekimi işlemi seans bazında gerçekleşir. Ortalama bir seans için hastanın verici alan yapısına bağlı olarak greft sayısı 2500-4500 arasında farklılık gösterir. Bu greft aralığı 7500 ile 8000 arası saç teli anlamına gelir. Hastanın saç dökülmesinin seviyesine ve boş alan genişliğine göre istenilen greft uzman tarafından belirlenir.

Ne kadar sürede iyileşirim?

Saç ekimi işleminin ardından ince bir tabakada kabuklanmalar meydana gelir. Başın her gün düzenli olarak yıkanmasıyla kabuklar dökülür ve 10 gün sonra ortadan kaybolur. Bu süreçte hastanın günlük alışkanlıklarını gerçekleştirmesi herhangi bir sıkıntı içermez.

Yeni saçlar saç ekimi sonrasında hemen çıkar mı?

Ekim işleminin ardından elde edilen saçların büyük bir kısmı bir aylık bir süre içinde dökülür. Bu nedenle bir ay içerisinde ekimden önceki görünümle benzer bir görünüm oluşur. Ortalama 3 ay sonra yeni saçlar oluşur. Genellikle 5. ve 6. ayda bir değişim fark edilir. İlerleyen süreçlerde %10 oranında saç artışı meydana gelir. 9. ve 12. ayda saçlarn %90’ı çıkar. Bilinmesi gereken bir diğer önemli detay da tepe kısmında kan dolaşımının yavaş olmasından dolayı saçların 15. ayda çıkabildiğidir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi riskli midir?

Cerrahi bir işlem olması bakımından her uygulamada olabilecek riskler saç ekimi için de geçerlidir. Ancak bu alanda uzman bir kadro ve deneyimli bir ekiple yapılan saç ekimi işlemi ile riski en aza indirmek mümkündür. Özellikle saç ekimi için lokal anestezide tercih edilen ilaçların kişiye herhangi bir alerjik durum yaratmaması dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur.

FUE tekniğiyle sakal ve bıyık ekimi

Sakal ve bıyık ekimi de yaptığımız uygulamalar arasında yer almakta. Özellikle sakal tellerinde düzensizlik, eksiklik oluşan veya hiç sakalı/bıyığı çkmayan erkeklerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. Yara izlerinin olduğu bölgelere de ekim yapılabilir. Sakal ve bıyık ekiminde de FUE tekniği kullanılır. 8-10 hafta arası bir süreçte sonuçlar belirginleşmeye başlar.

Kaş ekimi de yapıyor musunuz?

Evet kaş ekimi de yapıyoruz. Kaşlarını kalınlaştırmak isteyen veya hiç kaşı olmayan bayanlara yine iki kulak arasında bölgeden tek tek alınarak elde edilen köklerle nakil işlemi gerçekleştirilmekte. Ortalama 3 ay içinde ekilen kıllar saç gibi uzama gösterebilir ancak daha sonra bölge ile uyum sağlayacaktır.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


UYGULAMALARIMIZ

Bilgilendirme amaçlıdır.