Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Sarı Nokta Hastalığı (Makular Dejenerasyon)


Göz içerisinde makula ismi verilen bölgenin bozulması sonucunda oluşan hastalığa makular dejenerasyon yani sarı nokta hastalığı denilmektedir. Genellikle 55 yaşının üzerindeki kişilerde görülebilen bir göz hastalığıdır. Kalıtımsal olarak geçebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca sigarayı çok içenlerde ve yetersiz olarak beslenenlerde bu hastalık sık olarak görülmektedir.

Gözün tüm detayları görmesini sağlayan makula çok önemli bir görev üstlenmiştir. İğneyi ipliğe geçirmek için ya da bir yazıyı okuyabilmek için makulanın sağlıklı olması gerekmektedir. Makula iyi bir şekilde görevini yapmadığında bulanık görmekten ya da karanlıktan şikâyet edilmektedir. Merkezden görme azalıyor olsa da yan açılardan görme de değişiklik olmamaktadır. Sarı nokta hastalığında tamamen körlük söz konusu değildir. Bu hastalığa sahip olan kişiler kendi başına dışarı çıkamaz, araba kullanamaz, televizyon izleyemez ama kendiişlerini evde devam ettirebilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Değişik belirtiler ile insandan insana farklılık gösterebilen bir hastalıktır. Erken dönemde teşhis konulabilecek bir hastalık değildir. Kimi zaman bir göz çok iyi görürken diğer sarı nokta hastalığı nedeni ile görememektedir. Her iki göz bu hastalığın etkisi altında kaldığında bakmada, görmede ve okumada zorluk yaşanmaktadır. Sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde baktığı yerde koyu karanlık bir bölge belirir. Bakılan noktada düz çizgilerde bükülmeler meydana gelir. Ayrıca renklerin daha soluk görünmesi mevcuttur. Toplumda 50 yaş üstü gruplarda görülme olasılığı bulunurken 85 yaş üstü gruplarda görülme olasılığı çok daha fazladır.

Sarı Nokta Hastalığının Tanısını Nasıl Konur?

Erken tanı bu hastalık içinde çok önem taşımaktadır. Gözlerin kör olması durumu söz konusu olduğu için görme kaybı geri döndürülmese de yavaşlatılmaktadır. Erken tanı olabilmesi için gözlerin düzenli olarak doktor kontrolü için göz doktorundan randevu alınması gerekmektedir. Kapsamlı bir şekilde yapılan retina muayenesi sayesinde sarı nokta hastalığı tanısı konulabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Sarı nokta hastalığının kuru ve yaş tip olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Sürekli olarak doktora gidilmesi sayesinde kuru tip sarı nokta göz hastalığı için verilecek olan vitamin ve mineraller içeren ilaçlar çok iyi gelmektedir. Yaş tip sarı nokta hastalığında görme kaybı sorunu giderilememektedir. 

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa