Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Sindirim Sistemi Kanamaları


Sindirim Sistemi Kanamaları

Yemek borusu, mide ve onikiparmak barsağından olan kanamalar üst sindirim sistemi kanaması, daha aşağıdaki ince ve kalın barsaklar ile anal bölgeden olan kanamalar alt sindirim sistemi kanaması adını alır.

Aspirin, coraspin, ecopirin, tromboliz, drisentin, plavix, plavidol, aterix vb. gibi kan sulandırıcı  ilaçlar ve coumadin gibi pıhtılaşmayı geciktirici ilaçlar kanamaya yatkınlık durumu yaratırlar. 

Üst sindirim sistemi kanamasında kanamanın miktarına bağlı olarak dışkı katran gibi simsiyahtır; kırmızı kanlı kusma veya kahve telvesi tarzında kusma olabilir. En sık kanamalar ülserlere ve erozyonlara bağlı kanamalardır.

Sindirim sistemi kanaması ya da kanama kuşkusu olanlar ilgili hekimler tarafından değerlendirilmeli, bir yandan yaşamsal bulgular açısından vücut dengede tutulmaya çalışılırken diğer yandan nedenin belirlenmesi için araştırmalar yapılmalıdır.

Alt sindirim sistemi kanamalarında kanamanın yerine göre dışkı rengi farklılıklar gösterir : İnce barsak kanamalarında siyah renk mevcut iken kalın barsaktan olan kanamalarda koyu kestane ve vişne renginde kanamalar ile çıkışa yakın yerden olan kanamalarda kırmızı kan kendini gösterir. Hemoroide, divertiküllere, damarsal anormalliklere ve kronik iltihabi barsak hastalıklarına bağlı olabilir.

* Türk Gastroenteroloji Derneği'nin web sayfasından yararlanılmıştır.

Endoskopi ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa