Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Spektroskopi MR


Spektroskopi MR

Spektroskopi MR ya da kısaca MRS vücuttaki metabolitler hakkında grafikler oluşturarak kimyasal bilgiler veren bir tanı tekniğidir. Spektroskopi MR ile yapılan incelemelerde abse ve habis tümör benzeri birçok hastalık teşhis edilmekte, hastalıklar hakkında detaylı bilgiler elde edilmektedir.

Spektroskopi MR İle Doku Hakkında Elde Edilen Bilgiler

Spektroskopi MR ile incelenen doku hakkında 6 farklı bilgi elde edilmektedir. Bunlar; metabolitlerin tanımlanması, metabolitlerin sayısal analizi, miktar ve çeşitlerindeki dinamik değişikliklerin tespitidir. Aynı zamanda eksojen metabolitler, doku ve hücresel çevre ve manyetizasyon transferinin yol açtığı kimyasal reaksiyonlar ve ilişkilerin kinetikleri hakkında da bilgiler elde edilmektedir. Kemoterapi ya da radyoterapi sonrası canlı ve ölü dokuları ayırt etmede kullanılan MRS, hastalığın seyrinin izlenmesi bakımından son derece önemlidir.

Spektroskopi MR Çekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  •  Spektroskopi MR çekiminde kullanılan cihazda manyetik alan bulunduğundan hasta vücudunda varsa kalp pili, protez, platin ve çivi gibi metallerle ilgili doktora mutlaka bilgi verilmelidir.
  •  Vücutta bulunan metaller dışında metalik eşyalar spektroskopi MR çekimi öncesi mutlaka çıkartılmalıdır.
  •  MR çekimi sırasında hastanın hareketsiz kalması net görüntü elde etme bakımından önemli olup hareket halinde yapılan çekim tekrarlanır.
  •  MR çekimi tüm kıyafetlere çıkartılarak verilen önlükle yapılmaktadır.
  •  Ortalama 20-30 dakika süren çekimde 2 dakika ara ile cihazdan gelen sesler duyulur. Doktorun ayrıntılı görüntüye ihtiyaç duyduğu durumlarda ise kontrast adı verilen sıvı madde damardan enjekte edilerek çekim tekrarlanır.

    Beyin Tümörlerinde Spektroskopi MR

Beyin tümörlerinde histolojik özelliklerin tespit edilmesi tedaviye yön veren bir çalışma olup son derece önemlidir. Spektroskopi MR ile tümör tanısı ve doku detayları hakkında önemli bilgiler elde edilmekte, beyin lezyonları doğru değerlendirilerek tedavi öncesi ve sonrası için invivo biyokimyasal değerlendirmelerle tedaviye yön verilmektedir.

Spektroskopi Mr çekimlerimizden görüntüler için tıklayınız;

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/spektroskopi-mr.jpg
https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/spektroskopi-mr-2.jpg
https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/spektroskopi-mr-3.jpg

Bilgilendirme amaçlıdır.