Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Üriner Sistem Hastalıkları


Üriner sistem hastalıkları hastaların cinsiyetine ve yaşına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Üriner sistem hastalıkları organlara göre farklı isimler ile anılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir karışıklığa sebebiyet verilmemesi için üriner sistem hastalıkları sınıflandırılmaktadır.

Buna göre yapılan sınıflandırma sonucunda Üriner Sistem Hastalıkları aşağıdaki şekilde adlandırılmaktadır;

  • Ürosepsis
  • Cinsel yolla bulaşma eğilimi olan hastalıklar
  • Tüberküloz
  • Erkeklerde görülen genital organ enfesiyonu, prostatit
  • Alt idrar yolu enfeksiyonları
  • Üretrit

Üriner sistem hastalıkları belirtileri nelerdir?

Üriner sistem hastalıklarında en önemli yaşanan sorunlardan ve belirtilerden birisi idrar yapmada yaşanan sorunlardır. İdrar yaparken yanma, aniden idrara sıkışma, sık sık idrara çıkma, idrar kaçırma, kadınlarda görülen vajinal akıntı üriner sistem hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Ateş bulgusu bu hastalıklarda nadir olarak görülebilmektedir. Belirtilerin yaşandığı kişiler mutlaka uzman hekimden randevu alarak muayene olmalıdır.

Üriner sistem hastalıkları neden oluşur ?

Mikroorganizmaların üriner sisteme ulaşması sonucunda hastalıklar meydana gelmektedir. idrar yoluna mikroorganizmaların ulaşım şekilleri asendal yol, hematojen yol, lenfatik yol şeklinde olmaktadır. Üriner sistem epitelinin kendisini sürekli olarak yenilemesi sayesinde üriner sistem hastalıklarından ciddi oranda korunma sağlanabilmektedir. Ama bu yapı içerisinde bir tıkanma söz konusu olduğunda düzenli bir şekilde işleyen sistemde bozulmalar meydana gelmektedir. Bağışıklık sistemini etkisi altına alan hastalıklar üriner sistem hastalıklarını da etkileyici özelliğe sahiptirler.

Üriner sistem hastalıkları nelerdir ?

Enfeksiyonlar, idrar kesesi iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, prostatit, böbrek çanağı iltihabı, böbrek hastalıkları, ödemler, Kolik böbrek ağrısı üriner sistemde oluşan ve gözlemlenen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Üriner sistem hastalıkları tedavisi nasıl olmaktadır?

Üriner sistemde görülen hastalıkların tedavisinin kolayca yapılabilmesi için erken tanı çok önemli olmaktadır. Bu nedenle hastalık belirtilerinin bir ya da birkaçını taşıyanların acil olarak uzman hekimden randevu alması önerilmektedir. Bitkisel olarak hazırlanan karışımlarında kullanılıyor olduğu bu hastalıklar da kulaktan dolma bilgilerden ve tavsiyelerden uzak durulması gerekmektedir. Bir başkasına iyi gelen yöntem size iyi gelmeyebilir. Bu nedenle alanında başarılı olan tecrübeli doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Enfeksiyonların ortadan kaldırılması ve iyileşmenin sağlanması için antibiyotik kullanımı gerekmektedir. 

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa