Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Yenidoğan Bakımı


Yenidoğan bakımında dikkat edilmesi gerekenler ve bakımın nasıl yapılacağı ile ilgili hususlar şunlardır:

Ağız Bakımı: Bebeğin süt emmesi nedeniyle ağzında oluşan küf ve mantar benzeri oluşumların ortadan kaldırılması için her emzirmeden sonra olası oluşumlara sebebiyet verecek süt kalıntıların ağızdan temizlenmesi için bebeğe bir çay kaşığı ılık su içirilmesidir.

Kulak Bakımı: Kulak bakımında sadece dış kulak denilen kulak kepçesinin içi ve dışı gazlı bez ile yapılmalıdır. Steril olması gereken gazlı bezin ılık su ile ıslatılarak kullanılması gerekir.

Göz Bakımı: Yenidoğanda oluşan göz çapaklanmasını önlemek için yapılır. Steril gazlı bez kaynatıldıktan sonra soğutulmuş ılık su kullanılarak içten dışa doğru olmak sureti ile yapılmalıdır.

Burun Bakımı: Günde 4-6 arası sıklıkta çocukların sıkça kapanan burun deliklerinin açılması için serum damlatılmak suretiyle yapılmaktadır.

Göbek Bakımı: Özellikle ilk doğumdan sonra yapılması gereken bir bakımdır. %70 alkollü gazlı bez kullanılarak yapılmaktadır. Göbek kordonun alt tarafından yerleştirilen gazlı bezin göbekten gelen akıntıları temizlemesi sureti ile yapılmaktadır. Göbek düşene kadar tekrar edilmelidir.

Alt Bakımı: Pamuk ve kaynatılmış ılık su ile yapılması gereken bir temizlik işlemidir. Yenidoğanın uygun oda sıcaklığında sırt üstü yatırılmak suretiyle yapılması gereken bir temizlik işlemidir. Kız bebeklerinde önden arkaya doğru yapılması gerekmektedir.

Bebek Banyosu: Uygun oda sıcaklığında ve uygun derecede ısıtılmış su ile yapılması gereken bebek banyo bakımı hakkında hastanede eğitim almak gerekir.

Tırnak Bakımı: Bebeğin kendisine zarar vermesini engellemek için kırkıncı gününden sonra çıkan tırnaklarını bebeğin uyuduğu bir sırada kesilmesi suretiyle yapılan bakımdır.

Çamaşır Hijyeni: Bebek çamaşırlarının çocuk cildine zararı dokunmayacak temizlik ürünleri ile uygun derecede ısıtılmış suda yıkanması ile verilen bakımdır.

Bebeklerde Konak: Bebeklerin başlarında egzema şeklinde oluşan oluşumların uygun yöntemlerle temizlenmesi ve deriden arındırılmasını hedefleyen bakım hizmetidir.

Doğum sonrası bebek cildinde olabilecek sorunların bakımı: Yenidoğan cildinde kızarıklık şeklinde oluşan oluşumlardır. Kendiliğinden geçeceği için cilt bakımının devam edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bebek Masajı: Yenidoğana uygun tekniklerle yapılması gereken bir bakım hizmetidir. Eğitim alınmadan yapılmamalıdır. Yenidoğan bebeğe zarar verilme ihtimali bulunduğu için bu eğitim gerekmektedir.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa