Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

20'lik Yaş Dişleri Hangi Durumlarda Çekilmelidir?


Tüm insanlarda 4 tane 20 lik dişi bulunur. Normal şartları gözettiğimiz zaman hepsinin çıkması gerekmez. Bazen

Tüm insanlarda 4 tane 20 lik dişi bulunur. Normal şartları gözettiğimiz zaman hepsinin çıkması gerekmez. Bazen hepsi çıkar, bazen doğuştan hiç 20'lik yaş çıkmamaktadır. Tüm 20 yaş dişinin çekilmesi gerekir diye bir kaide yoktur. 20 yaş dişiniz sorun çıkarıyorsa ve temizlenemiyorsa, çürük oluşmuşsa o zaman dişi kesinlikle çekmek gerekir.

20 yaş dişi gömükken küçücük bir baş verir ve orda ağızla bağlantıya geçer. Yediğiniz  yiyecek artıkları oraya birikip enfeksiyon oluşturduğu takdir kesinlikle 20 yaş dişinin çekilmesi gerekir.

20 yaş dişiniz eğer çapraşıklık oluşturacak pozisyondaysa, ortodontik tedavi sırasında ortodontist uygun görerek onaylamışsa kesinlikle 20 yaş dişleri çekilmelidir. 20 yaş çekimi eğer kemik kaldırıldıysa mutlaka buz konularak ve ilaç takviyesi ile sonrasında rahatlıkla atlatılabilecek bir operasyondur. Operasyon öncesi eğer gerekiyor ise doktorun mutlaka gerekli antibiyotik ve ilacı mutlaka hastaya kullandırması gerekir ki operasyonun iyileşme evresi rahat geçsin.

En çok görülen yirmi yaş sorunları şişip şişip inen, hastanın bu durumda antibiyotik kullanması ile geçen, ama belli bir süre sonra tekrarlayan, şişen ama aslında geçmeyen problem olarak devam etmekte. Zamanla geçtiği sanılan bu problemde, genelde 20 yaş dişinin etrafındaki kistin biraz daha büyüdüğü gözlemlenir ve bir sonraki aşamada daha büyük sorunla kendini gösterir. Bundan dolayı eğer birkez 20 yaş dişi şiştiyse, mutlaka bir doktora göstermek ve çekilmesini sağlamak gerekir. 20 yaş dişleri bütün diş diziminin en sonunda yer almakta.

Bazen çıkarken diş diziminde kendine yer bulamayınca yanağa doğru uzadığı görülür. Yanak dokusunu zedeler , bu tip durumlarda da mutlaka dişin alınması gerekir.

 


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce kez değerlendirilmiş ve ortalama yıldız verilmiş.
02 Haziran 2014 Pazartesi - 13:14

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa