Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım

Anjiyografi İşlemi Ne Kadar Sürer?


Anjiyografi İşlemi Ne Kadar Sürer?


İlgili Poliklinikler

Kardiyoloji

Koroner anjiyografi: - Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir. - Koroner anjiyografi, kalp damarları

Koroner anjiyografi:

- Koroner anjiyografi bir tanı yöntemidir.
- Koroner anjiyografi, kalp damarları (koroner arter) içine özel bir ilaç verip röntgen ışınları kullanılarak görüntülerinin alınması işlemidir.
- Koroner anjiyografi, anjiyografi cihazının ve eğitimli ve deneyimli doktor ile sağlık personelinin bulunduğu laboratuarlarda yapılır.
- Koroner anjiyografi kesinlikle bir ameliyat değildir.
- İşlem için hastanın uyutulmasına gerek yoktur, işlem süresince hasta uyanıktır ve konuşabilir.

Anjiyografi işlemi iki türdür:

a) Sanal anjiyo
b) Klasik anjiyografi

Daha zahmetsiz olan ve kansız olarak anılan sanal anjiyo işlemi 1-2 dakika içinde bitmektedir ve sonuçlar çok kısa sürede çıkmaktadır. Dolayısıyla koroner damarlardaki sertlik ya da tıkanıklıkların ilk teşhisinde sanal anjiyo kullanımı doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Klasik anjiyografi ise hazırlık safhası 5 dakika, işlem 5-10 dakika olmak üzere toplam 10 -15 dakika sürmektedir. Girilen damara baskı uygulanması ise 10-15 dakikayı bulabilmektedir. Kanül çekilirken giriş yerine dikiş veya kapama aygıtı konulmuşsa, baskı uygulamak gerekmemektedir.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.İçeriğimiz daha önce 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
02 Haziran 2014 Pazartesi - 15:04