Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Metotları Nelerdir?


Fizik tedavi ve rehabilitasyon metotlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır: Sıcak Tedavisi Hot pack,

Fizik tedavi ve rehabilitasyon metotlarından bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Sıcak Tedavisi

Hot pack, ısıtıcı yastıklar ve parafin gibi yüzeysel ısıtıcıların uygulanması ile yapılır. Hot pack silikat jel ile doldurulmuş kumaş torbasıdır. Silikat jeli su çekerek 60-70°C ye kadar ısıtıldıktan sonra bir havluya sarılarak 20-30 dakika ısısını kaybetmeden uygulanabilmektedir. Uygulandığı bölgeye göre 1-4 cm’lik derinlikte 1,1-3,3 C’lık ısı artışı sağlayabilirler.

Sıcak tedavisinin kullanılma sebepleri aşağıda sıralanmıştır:
- Kan akımını arttırmak
- Sinir iletim hızını arttırmak
- Tendon ve kollajenin uzama yeteneğini arttırmak
- Eklem sertliğini azaltmak
- Genel rahatlama sağlamak
- Ağrıyı azaltmak

Hidroterapi

Bir motorla elde edilen su hareketi ile hidrostatik basınç, suyun viskozitesi ve kaldırma kuvvetinden yararlanırken hem de sıcak suyun ısıtıcı efekti ile egzersiz için uygun hidroterapi ortamı oluşturulur. Whirpool banyoları ödem tedavisi ve egzersiz için kullanılmaktadır.

Soğuk tedavisi

Soğuk tedavisinde coldpack uygulanır. Soğuk tedavisi: ödemi azaltır, ağrıyı azaltır ve kas tonusunu azaltır ve kas spazmını çözer.

Ultrason

Cilt ve cilt altı yağ dokusundan çok, derin dokularda (kas,tendon, ligaman ve kemikte) ısınmaya bebep olan bir metottur. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgasıdır. Doku tarafından absorbe edilen ses dalgası ısı enerjisine çevrilir ve kas- kemik gibi derin dokuları ısıtmada kullanılır.

Ultrasonun dokulardaki sıvının hareketini sağlayan mikromasaj etkisi de vardır. Ödemli dokularda bu yönünden faydalanılır. Yara iyileşmesini hızlandırır.

Laser

Fizik tedavide düşük yoğunluklu- ısıtıcı etkisi olmayan laser kullanılır. Dolaşımı arttırır, biyolojik aktiviteyi arttırır, hücreler arası ilişkiyi regüle eder, kollajen sentezini arttırır ve doku iyileşmesini hızlandırır .

FTR düşük yoğunluklu laserin temel olarak 2 kullanım amacı vardır: İlki , stimülasyon tedavisidir ve Akupunktur benzeri efekt gösterir. İkincisi ise, lokal ağrılı sendromlarda bölgesel ışınlama. Özellikle tenisçi dirseği, topuk dikeninde kullanılır.

Aralıklı Pnömatik Kompresyon Tedavisi

Aralıklı basınç uygulayarak toplar damarlar ve lenf damarlarındaki sıvının kol veya bacaktan kalbe doğru pompalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder. Ödem ve lenfödem tedavisinde uygulanır.

Elektrik Stimülasyonu

TENS deri üzerine yerleştirilen yüzeyel elektrotlar aracılığıla uygulanan ağrı kesici elektrik akımıdır. Elektrik akımlarıyla ağrının omurilik seviyesinde iletimini baskılar.

FTR alanında elektrik akımlarının kullanım amaçları:

- Ağrıyı azaltmak
- Sağlıklı kasın güçlendirilmesi
- Zayıf kasın güçlendirilmesi
- Kas spazmının çözülmesi
- Ödem tedavisi

Devamlı Pasif Hareket Cihazı ( Continuous Passive Motion;CPM)

CPM cihazı genel olarak diz cerrahisi ertesinde ortopedik rehabilitasyon programında eklem kıkırdağının beslenmesini arttırmak, eklem hareketini temin etmek ve efüzyonu önlemek için kullanılır.

Traksiyon

Traksiyon çekme kuvvetiyle yumuşak dokuları germeye ve eklem yüzeyleri ve kemik yapıları birbirinden ayırmaya yarayan bir tekniktir. Manuel, mekanik , motorize veya hidrolik olabilir.

Traksiyonun omurgadaki etkileri :

- Omurlar arasındaki aralığın genişletilmesi
- Omurga çevresindeki kasların gerilmesi ve kas spazmının çözülmesi
- Omurgadaki arka eklem aralıklarında genişleme
- Disk basıncını azaltır

Fraksiyon genel olarak fıtık tedavisinde kullanılır. Ciddi kemik erimesi, kireçlenmeye bağlı çok seviyeli bel fıtığı, omurgada stabilite kaybı, omurgada kırık, ciddi omurilik basısı, enfeksiyon ve tümör varlığında uygulanmaz.

Masaj

Vücudu desteklemek, düzeltmek, hareketini engellemek ve fonksiyonel hareket sağlamak amacıyla kullanılan cihazlara ortez denir. Ortez ekibini FTR uzmanı, ortez- protez teknisyeni, fizyoterapist ve hasta oluşturur.

FTR alanında boyun- bel korseleri, el bilek atelleri ve yürüme ortezleri sıklıkla reçete edilen ortezlerdir. Yürüme ortezilerinin amacı hastanın ayağa kaldırılması ve normale en yalın şekilde yürümesinin sağlanmasıdır.

Ortez Uygulamaları

Vücudu desteklemek, düzeltmek, hareketini engellemek ve fonksiyonel hareket sağlamak amacıyla kullanılan cihazlara ortez denir. Ortez ekibini FTR uzmanı, ortez- protez teknisyeni, fizyoterapist ve hasta oluşturur.

FTR alanında boyun- bel korseleri, el bilek atelleri ve yürüme ortezleri sıklıkla reçete edilen ortezlerdir. Yürüme ortezilerinin amacı hastanın ayağa kaldırılması ve normale en yalın şekilde yürümesinin sağlanmasıdır.

Biofeedback

Biyofeedback vücudun fizyolojik fonksiyonlarını öğrenerek kontrol etmektir. Elektronik cihazlarla işitsel ve görsel sinyaller göndererek kişiye fiziksel fonksiyonlarla ilgili bilgi veren ve kişinin bu bilgileri kullanarak fonksiyonlarının farkında olmasını ve değiştirebilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Biyofeedback egzersiz tedavisine yardımcı bir uygulamadır. Rehabilitasyon programının bir parçası olarak kullanılan denge biyofeedback cihazıyla hastalar denge ve duruşu düzeltmeye ve iyileştirmeye yönelik çalıştırılırlar.


Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.
İçeriğimiz daha önce 2 kez değerlendirilmiş ve ortalama 3 yıldız verilmiş.
16 Ekim 2014 Perşembe - 12:45

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa