Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Karaciğer Hastalıkları


Kanın içindeki yabancı ve toksik madde olarak tabir edilen maddelerden arındırılması ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde rol alarak vücutta önemli bir görevi yerine getiren karaciğerler iki loblardan oluşan bir organ olup tıbbi literatürde hepar olarak ifade edilmektedir. Karaciğerleri oluşturan loblar kısmi işlev ve organ kayıplarında kendini yenileyebilen bir organ olarak bilinmektedir. Göğüs boşluğunda diyaframın alt tarafında bulunan karaciğerlerin tamamen işlev kaybetmesi durumunda nakli zorunludur. Diyaliz makinesi ile kısa süreli işlevi yerine getirilse de uzun süreli işlev bozuklukları ölümle sonuçlanmaktadır.

Birçok görevi yerine getiren ve vücudun hayati fonksiyonlarını sürdürmesinde önemli görevleri bulunan karaciğerler de hastalanan organlardandır. Karaciğerlerin sıklıkla yakalandığı ve bilinen hastalıkları şunlardır: Alkol Kaynaklı Karaciğer Yağlanması, alkolsüz karaciğer yağlanması, hepatit (sarılık), karaciğer fibrozu, karaciğer sirozu, primer (birincil) karaciğer kanseri.

Alkol Kaynaklı Karaciğer Yağlanması: Aşırı alkol tüketen kişilerde görülen bir hastalıktır. Hastalığın seviyesine göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Genel belirtileri şunlardır:

  • Karın bölgesinde hissedilen ağrı ve karında hassasiyet olması,
  • Karında normalin üstünde asit birikmesi,
  • Aşırı kilo alımının olması,
  • İştahın olmaması,
  • Zihinsel bulanıklık ve mide bulantısı,
  • Ağızda kuruluk hissinin olması ve aşırı susama hissinin olması,
  • Yorgunluk hissinin baş göstermesi,
  • Vücut ısısının artması,
  • Hepatit hastalığının görülmesi.

Alkolsüz Karaciğer Yağlanması: Alkol almayan hastalarda yanlış beslenmeden kaynaklanan karaciğer yağlanmasıdır. Önemli ve çok sayıda belirtisi vardır. Belirtileri şunlardır: Yemek borusu ve bağırsakların tıkanmasına bağlı kanamanın gerçekleşmesi, karın boşluğunda aşırı derece sıvı birikmesi, iştahsızlığın oluşması, cinsel ilişkiye karşı ilgisizlik ve karaciğerlerde yetmezlik görülmesi, zihinde ve midede bulanıklık olması, iştahsızlığa bağlı kilo kaybı, deride çabuk morarma ve kol ile bacaklarda görülen kabarıklık ve şişmeler, göz ve deride sararma meydana gelmesi ve idrarın kola renginde olması.

Hepatit: Karaciğerin iltihaplanmasına verilen isimdir. Toplumda sarılık olarak adlandırılmaktadır. Alkolik karaciğer hastalığının ikinci aşaması olarak bilinmektedir. Alkollü karaciğer hastalığına benzer belirtiler gösterir. Farklı olarak koyu renkli idrar ve eklem ağrıları görülmektedir. Hastalığın beşinci gününe kadar görülen kusma hepatit de görülen bir belirtidir.

Alkollü karaciğer hastalığından olup hastalığın ikinci, üçüncü ve dördüncü aşaması olarak gerçekleşen hastalıklardır. Bu hastalıklardan farklı olarak karaciğerde görülen birincil derece kanser hastalığı bulunmaktadır. Primer (birincil) karaciğer kanseri olarak adlandırılan bu hastalığın belirtileri alkolik karaciğer hastalığında görülen belirtilerle aynıdır.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa