Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Prostat Füzyon Biyopsi Nedir?


Prostat Füzyon Biyopsi Nedir?

Prostat kanseri tanısında kullanılan, prostat içerisinde yer alan şüpheli lezyonların değerlendirilmesini mümkün kılan bu inceleme prostat füzyon biyopsi nedir sorusunun yanıtı olarak bilinmektedir. Standart bir ultrason incelemesinin prostat kanserinin teşhisi için kesin sonuç vermemesinden dolayı transrektal ultrasonografi ile biyopsi (TRUS) teknolojisi geliştirilmiş, bu sayede prostat kanserinin dokusal tanısında hedefe yönelik doğru bilgilerle tanı mümkün hale gelmiştir. Özellikle standart biyopsi incelemesinde biyopsi iğnelerinin rastgele bir düzenle organ içerisine gönderilmesi nedeniyle elde edilen sonuçların yetersizliği MR Trus Prostat Füzyon Biyopsi incelemenin önemini ön plana çıkarmıştır. Milimetrik hassasiyetle prostat kanseri teşhisinin akıllı biyopsi yöntemi olarak bilinen bu inceleme ile MR görüntüleri özel yazılımlı bir bilgisayar aracılığıyla işlenir daha sonrasında gerçek zamanlı Trans Rektal Ultrasonografi (TRUS) görüntüsü ile bir araya getirilir.

Prostat Füzyon Biyopsinin Avantajları Nelerdir?

Kanser odaklarının üç boyutlu olarak tespiti şeklinde de tanımlanabilen prostat füzyon biyopsi nedir sorusunun yanıtı kadar avantajlarından da bahsetmek erken tanı sürecinde büyük önem taşımaktadır. Prostat füzyon biyopsi ile;

  • Gereksiz biyopsi işlemlerinin önüne geçilebilmekte, daha net ve kesin bilgiler elde edilebilmektedir.
  • Prostat içinde bulunan kanser odakları, enfeksiyon veya pıhtılar daha kolay bir biçimde ayrıştırılabilmektedir.
  • Multiparametrik MR teknolojisi sayesinde kansere yönelik şüphe uyandıran lezyonlar üzerinde doğrudan biyopsi yapılabilme imkanı bulunmaktadır.
  • Tanı koyma sürecini kısaltır, sapma ve hata yapma oranı minimumdur.
  • Örnekleme alması zor, mikroskobik ortamda görülmeyen bölgelerin biyopsisini mümkün kılar.

Prostat Füzyon Biyopsi İşlemi Nasıl Yapılır?

MR TRUS Prostat Füzyon Biyopsi işleminde bu amaçla geliştirilmiş özel bir yazılım ile multiparametrik prostat MR görüntüleri işlenmekte, prostat 3 boyutlu hale getirilmektedir. Kansere yönelik tehlikeli görülen odakların işaretlendiği bu işlemin ardından TRUS cihazından gelen görüntüler de 3 boyutlu olarak görüntülenmektedir. TRUS ve MR görüntülerinin üst üste getirilmesi ile füzyon işleminin tamamlanması mümkün olmaktadır. Daha sonra robotik teknoloji aracılığıyla işaretlenmiş olan kansere yönelik tehlikeli alanlar biyopsi işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlemin ardından biyopsi direkt olarak istenilen bölgeden alınabilmektedir.

Prostat Füzyon Biyopsi

Prostat Füzyon Biyopsi Neden Yapılır?

Genellikle prostat muayenesinde şüpheli görülen, laboratuvar incelemesinde prostat spesifik antijen (PSA) değeri yüksek bulunan hastalarda MR TRUS prostat füzyon biyopsi işlemi yapılmaktadır. Özellikle prostat füzyon biyopsi nedir sorusunun yanıtına yönelik üzerinde durulması gereken temel nokta işlemin kanser üzerindeki detaylı ve kesin inceleme elverişliliğidir. Prostat kanserinin yerleşimi, boyutu ve saldırganlığı gibi bulgular prostat füzyon biyopsi işlemi sayesinde tespit edilebilmektedir. Bu sayede tedavide doğru yaklaşımın gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır.

Merkezimizde yapılan prostat füzyon biyopsi işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için 0850 222 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya sizi arayalım formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.


Prostat Füzyon Biyopsi Nedir? İle İlgili Yazılar

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa