Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Renkli Doppler Ultrason Nedir?


Renkli Doppler Ultrason Nedir?

Yüksek frekanslı ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarparak geri yansıması renkli doppler ultrason nedir sorusunun yanıtıdır. Radyasyon içermeden, hamilelik dışında da bazı hastalıkların takibi için tercih edilebilen renkli doppler ultrason damarlardaki kanın akış yönüne ve hızına dair güvenilir sonuçlar elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Renkli Doppler Ultrason

Detaylı bilgi ve hızlı Ultrason randevusu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz yada

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Lifemed Tıp Merkezi bir tıp merkezi olmasının yanı sıra ileri görüntüleme ve tanı merkezi olarak da hizmet vermektedir. Kadıköy bağdat caddesindeki merkezimizde ileri teknoloji cihazları ile üstün hizmet ve yüksek hasta memnuniyeti prensibiyle, sağlık sektöründe uzun yıllardır hizmet vermektedir. 

Bebeğin göbek kordonunda yer alan umblikal damarların incelenmesi için yapılmaktadır. Bununlar birlikte kalp, rahim ve beyin damarları da renkli doppler ultrason sayesinde incelenebilmektedir. Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır ve gebeliğin her evresinde istenen bir ultrason yöntemi değildir. Uygulama, kanın akış yönü ve damarlar aracılığıyla gerçekleştiği için damarların henüz istenen belirginliğe ulaşmadığı gebeliğin ilk dönemlerinde yapılmamaktadır.

Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Ultrason Nasıl Yapılır?

Doppler ultrason çekimi için özel bir hazırlık süreci bulunmamaktadır. Hasta muayene masasına uzanır, doktor tarafından sürünen jel ve prob yardımıyla çekim başlar. Bu sırada ekran üzerinde kırmızı ve mavi renkler belirir. Renkler, damarlardaki kanın hızını ve akış yönünü göstermektedir. Bu nedenle özellikle renkli doppler ultrason nedir sorusunun yanıtı için tanısal evrede önemli bir araç yanıtını vermek mümkündür.

Renkli Doppler Ultrasonunun Kullanım Alanları

 • Vücudumuzun pek çok bölgesindeki toplardamar ve atardamar hastalıklarının tespitinde tercih edilen renkli doppler ultrason;
 • Gebelik sürecinde fetüs gelişiminin ve anomalinin tespiti,
 • Extremite damarların (kol ve bacak damarları) incelenmesi,
 • Böbrek damarlarının incelenmesi,
 • Boyun damarları olarak bilinen karotis ve vertebrel arterlerin incelenmesi
 • Genital organlarda meydana gelen tümör veya kitlelerin, erektil disfonksiyon bozukluklarının (penil doppler çekimi) tespiti,
 • Karaciğer bozukluklarında damarların incelenmesi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.​

Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Ultrason Neden Yapılır?

Gebelik sürecinde renkli doppler incelemesinin yapılmasının temel nedeni fetüs gelişiminin ve olası bir anomali durumunun erken süreçte tespitinin sağlanmasıdır. Renkli doppler ultrason tercihinin başlıca nedenleri;

 • Rahim içi gelişme geriliğinin (UIGR) saptanması,
 • Gebelikte Preeklampsi, Eklampsi ve Hellp gibi tansiyona bağlı durumların değerlendirilmesi,
 • Fetusta olası bir anomali veya hastalık şüphesi,
 • Birden fazla bebek bekleyen ailelerde bebeklerin eşit durumda gelişmemesi durumunun incelenmesi,
 • Kalp ritmi bozuklukları (aritmiler),
 • Annedeki olası bir kalp-damar hastalığı,
 • Bir önceki gebelikte fetüsteki bir gelişme geriliği ile karşı karşıya kalmış olmak,
 • Bir önceki gebelikte preeklampsi, eklampsi veya hellp gibi bir durumla karşı karşıya kalmış olmak.

Renkli Doppler Ultrason

Renkli Doppler Kaçıncı Haftada Yapılır?

Bebek bekleyen pek çok ailede olduğu renkli doppler ultrason nedir sorusunun yanıtını arayan, bebeğinin net görüntülerini elde etmek isteyen ailelerde de ultrason oldukça önemli bir incelemedir. Bu nedenle hekimin talebi üzerinde damarlardaki yeterli gelişme görüldükten sonra renkli doppler çekimi yapılmaktadır. Özellikle 11-13 ve 18-21 gibi haftalarda renkli doppler çekimi için uygun zemin gelişmektedir. Genellikle 4 boyutlu doppler ultrasonda bebeğin yüzünün oluşması beklemektedir. 

Renkli doppler ultrason çekimimiz hakkında bilgi almak için 444 54 33 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya sizi arayalım formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlıdır.


Renkli Doppler Ultrason Nedir? İle İlgili Yazılar

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa