Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Lazer Epilasyon (Alexandrite Lazer)


Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerin lazer teknolojisi kullanılarak, kalıcı olarak uzaklaştırılma işlemidir. Hastanemizde altın standark olarak kabul gören Cynosure Elite+ Cihazi Alexandrite Lazer SistemiSoprano İce Platinum ve Nd Yag Lazer cihazlarıyla tüm cilt ve kıl tiplerine uygun epilasyon yapılmaktadır.

Epilasyon işlemleri, Bağdat caddesi Lifemed Tıp Merkezi'ndeki uzman hekimler ve estetisyenler eşliğinde kişiye özel yapılmaktadır.

Tüylerin kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için, tedavi süresi kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Bize ulaşarak, sizin için en uygun yöntemi ve seans sayısı öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi için randevu alabilir veya 444 54 33 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz iletişim için; Sizi Arayalım

Lazer Epilayon (Alexandrite Lazer) Hakkında Sorular:

Bilgilendirme amaçlıdır.

Lazer işlemlerine başlayabilmek için o bölgedeki tüyleri bir süre kökten almadan beklemek gerekir. Bu süre içerisinde uzayan tüyleri kesilebilir ya da tüy dökücü krem kullanılabilir İşleme başlamak için tüylerin uzun olmaları gerekmez, köklerin tüy çıkarmış olması yeterlidir

Uygulama sonrası ciltte kızarıklık oluşmadığı takdirde makyaj malzemeleri işlem gören bölgeye rahatlıkla uygulanabilir ancak deride kızarıklık meydana getiren bir lazer tedavisinden sonra kimi makyaj malzemelerinin kullanımı sakıncalı olabilir.

Uygulanan tedaviden sonra 2 hafta süre ile güneş koruyucu krem kullanılması tavsiye edilmektedir. Lazer epilasyon bronzlaşmış kişilere uygulanmaz, deride yanık riski artmaktadır.

Lazer, göz çukuru ve kaşlar hariç bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, kulaklar, boyun, kol, koltukaltı, bacak, kalça, sırt, göbek, omuzlar ve bel bölgelerinin yanı sıra göğüs ve bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de rahatlıkla uygulanabilir. En iyi sonuç alınan bölgeler koltukaltı, bacak ve genital bölgedir. Yüz bölgesinde doğru cihaz ve enerji kullanımı çok önemlidir. Aksi taktirde yüzdeki ince tüylerde kalınlaşma ve çoğalma görülebilir.

 

Lazer işlemi sırasında tüylerin cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan, doğal olarak bu bölgelerde bu his daha güçlü hissedilebilir. Ancak lazer soğutucu ile birlikte kullanılmakta olduğundan derinin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı meydana gelmez. Soğutucu, işlem sırasında lazer atışı öncesi-atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli temas halinde tutularak işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nisbeten az hissedilir.

Hassas ciltlerde doktor kontrolünde bölgeye lokal anestezik krem sürülebilir. İşlem esnasında hassasiyeti azaltmak ve tahrişleri önlemek için bölgeye buz aküsü ile soğutma uygulanır. Benlerin üzerine işlem yapılması sakıncalıdır, benler kapatılarak korunmalıdır. İşlem süresi kıl yoğunluğuna göre değişim gösterebilir.

İşlemden sonra ilk 24 saat sıcak su ile temas edilmemeli, sauna, hamam, güneş ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Koltuk altı uygulaması sonrası ilk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. Kızarma meydana geldiği takdirde koruyucu ve onarıcı kremler kullanılmalıdır.

 

Alexandrite lazerler diğer lazerlerin genel teknik özelliklerine sahiptir. Laser aleti içerisinde ki iki adet lambada enerji üretilmesine “Flash lamb” teknolojisi denmektedir. Bazı ayna düzenekleri ile üretilen enerji toplanır. Alexandrite lazer de diğer lazer ışınlarının en temel özelliklerinden biri olan; biri birine paralel hareket eden ışın demetlerini içerir.

Aynalar yardımı ile toplanan lazer ışınları fiber kablo ile handpiece el aletine gönderilir. Bu alet ile kullanıcı lazer ışınlarını kontrol ederek istediği bölgeye, istediği kadar ve hızda atış yapabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Alexandrite lazer ten rengi açık kişilerde daha etkilidir. Uygulama sırasında kıllar anında yok edildiği için kişi tedaviden memnun kalmaktadır. Uygulama dan belli bir süre sonra Kılların bir kısmı koparak dökülmeye başlar. Ortalama tedavi yapılması gereken zaman aralığı 4 – 8 hafta, 1 ve 2 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Tedavi zamanınızı ve kontrollerinizi aksatmadan lazer epilasyona devam edilmelidir.

Lazer epilasyon kadınlara uygulanabildiği gibi erkeklerde var olan kıl ya da tüylerin de yok edilmesinde kullanılabilmektedir. Birçok kişi lazer epilasyon erkeklere de uygulanabilir mi? sorusuna yanıt aramakta ve klinikler tarafından yapılan uygulamalar bu soruya geniş kapsamlı bir şekilde cevap sunmaktadır.

Erkekler lazer epilasyon yaptırabilir mi?

Kadınlarda meydana gelen tüylenme sorunu birçok erkeğin de önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerin özellikle göğüs bölümleri yoğun oranda kıllanan bölgelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında kulakların kenarları, sırt bölgeleri ve enseler yine aşırı derecede kıl ya da tüyün olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Erkekler de belirtmiş olduğumuz bu bölgeler için lazer epilasyon uygulamaları yaptırabilmektedir. Ayrıca yapılan uygulamalar kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uygulanabilmektedir.

Diğer yandan kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kılların tam olarak ortadan kaldırılabilmesi için birden fazla seans uygulaması ile yapılabilmektedir. Bu durum cilt tipi ve kıl yapısı ile doğrudan alakalı olduğu için seans sayıları farklılık gösterebilmekte ve bilinen seans sayılarına oranda daha uzun ya da kısa sürebilmektedir.

 

Lazer epilasyon vücut üzerinde bulunan kıl ve tüylerin yok edilmesinde kullanılan bir uygulamadır. Cilt tipine ve kıl yapısına göre uygulamalar yapılan lazer epilasyon, her cilde uygulanabilen bir yöntem olmaktadır. Bu nedenle lazer epilasyon bronz tene de uygulanır mı? sorusuna verilecek cevap evet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lazer epilasyon bronz cilt tipine nasıl uygulanmaktadır?

Bronz cilt tipine lazer uygulamasında diode laser kullanılmaktadır. Ayrıca bronz cilt tipine sahip olanlarda etkili bir epilasyon işlemi için öncelikle dikkat edilmesi gereken düzenli uygulama olmaktadır. Düzenli uygulama ile bronz cilt tiplerinde yüzde 90’a ulaşan başarı oranları elde etmek mümkündür.
 
Diode laser, bronz cilt tiplerinde uygulanabilen bir işlem olmaktadır. Bu nedenle bronz tene sahip kişilerde genelde diode laser tercih edilmekte ve var olan kıl ya da tüyler tamamıyla bu yöntemle ortadan kaldırılmaktadır. Kıl köklerinde etkin bir performans ortaya koyan ve kök hücrelerin uygulanan bölgelerde yakılarak tekrar kıl çıkmasına engel olan diode laser, son zamanlarda birçok klinik tarafından tercih edilmekte ve bronz tene sahip kişilerde kullanılmaktadır.

Lazar epilasyonda kalıcı ve sağlıklı elde edilebilmesi için önem gösterilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Öncelikle lazer epilasyonu yaplacak cihazın ten yapınıza uygun olması gereklidir. Bunun için de bakılacak koşullar:

1. Kullanılan cihazın türü,
2. Ten özellikleriniz,
3. Uygulamanın etkinliği

Lazer epilasyonun temel prensibi istenmeyen tüylerinizin lazer ışığı ile yok edilmesidir. Tabi ki bu operasyonun kalıcı ve sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. İlk dikkat edilmesi gereken ten yapınıza uygun epilasyon cihazının operasyonda kullanılması olmasıdır. Bunun sebebi her lazer epilasyon cihazının her tende sağlıklı sonuç vermemesidir. Dolayısıyla öncelikle ten özellikleriniz saptanmalı ve bu özelliklere göre uygun cihaz seçilmelidir.

Teninizin açık olması, koyu olması ve başkaca ten özelliklerine bağlı olarak uygun lazer epilasyon cihazları kullanmak ancak bu konuda uzman olan hekimlerin yapabileceği bir şeydir. Dolayısıyla, rasgele bir yerde epilasyon yaptırmak yerine konusunda deneyimli bir doktora başvurmanız önerilmektedir.
Hormonal nedenli tüylenme vakalarında yeniden bir hormonal düzensizlik meydana gelecek olursa yeniden tüylenme artışı görülmesi mümkündür. Ancak, gelişmiş yüksek güçteki lazerlerle etkin dozlarda yapılan bilinçli tedavilerde bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin yeniden başlaması olası görünmediği belirtilmektedir.

Bazen, lazer epilasyon işlemleri bittikten bir yıl sonra işlem yapılan bölgede tüyler çıktığı görülebilir. Dolayısıyla belli bir seansın sonuncu seans olup olmadığını anlayabilmek için sonuncu işlemden sonra 1 yıl beklemek gerekebilir. Bir yıl sonra tüy çıkması halinde ise bu, sonucun kalıcı olmadığına değil, tedavinin henüz bitmemiş olduğuna işaret edebilir.

Lazer epilasyon uygulamasında seans sayılarını belirlemek çoğu zaman için mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni uygulamanın yapıldığı vücut bölgesine, kıl yapısına ve cilt tonuna göre farklılıklar göstermesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden lazer epilasyon kaç seans sürer? sorusuna kesin ve net bir cevap vermek genelde mümkün olmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamaları kaç seans sürmektedir?

Lazer epilasyon büyüme evresindeki (anagen evre) kıllara etkilidir. İşlem genellikle 4-6 hafta aralıklarla ya da tüyler çıktıkça yapılır.  

Bunların yanı sıra seans sayıları ve aralıkları bölgesel tüylerin sahip oldukları yapıya göre farklılık göstermektedir. Kalın ve koyu renkli tüyler lazer epilasyon uygulamalarına daha hızlı cevap vermekte ve istenen sonuçlar düşük seans sayıları ile elde edilebilmektedir. Bu tür kıl yapısına sahip olan bölgelerde seans sayıları daha az olmaktadır. Ancak bunun tam tersi kıl yapısına sahip olan bölgeler için seans sayılarının 10 ya da 12 seansa kadar çıktığını görmek mümkün olmaktadır.

Lazer epilasyon, vücudun her bölgesindeki kıl ya da tüylerin başarılı bir şekilde yok edildiği bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirlenen kurallara göre uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulamalarında istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak mümkün değildir. Bu yüzden gerekli aşamalar göz ardı edilmeden yapılan lazer uygulaması, genelde yan etkiler sunmayan bir özellik göstermektedir. Lazer epilasyon nedir, yan etkileri var mıdır? başlıklı yazımızda uygulama sırasında ve sonrasında meydana gelebilecek yan etkilerin neler olduğuna daha yakından bakalım.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır?

Lazer epilasyon uygulamalarında yan etkilerle karşılaşmamak için ilk olarak uygulama sırasında cilde verilen ışın oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, lazer epilasyon uygulamasından yüksek dozda ışın kullanılarak cilt yanığı meydana gelmesine neden olunmadığı sürece uygulamanın başka bir yan etkisi olmadığını belirtmektedir. Ayrıca lazer epilasyon, cilt kanseri ya da buna benzer spesifik durumların ortaya çıkmasına hiçbir zaman neden olmayan bir uygulama olarak görülmektedir.

Bunların yanı sıra sadece kıl folikülüne etki eden lazer epilasyon, cilt altında bulunan dokulara ya da organlara herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. İnsan sağlığı açısından istenmeyen etkiler meydana getirmeyen bu uygulama, sadece kıl ve tüylere etki etmesi nedeniyle vücudun istenen her bölgesinde gerçekleştirilebilmektedir.
Diğer yandan uygulamanın hemen sonrasında özellikle hassas bölgelerde meydana gelen kızarıklıklar, hastanın endişe duymasına neden olmaktadır. Ancak uzmanlar meydana gelen kızarıklıkların tamamen normal olduğunu ve kızarıklığı alıcı kremler ile etki edilerek mevcut kızarıklıkların kısa sürede ortadan kaldırıldığını belirtmektedir.

Lazer epilasyon genel olarak 12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez. ancak 18 yaşın altındaki bireylere uygulanabilir olmasına rağmen uygulama tavsiye edilmez.

  • Ayrıca aşağıda sayılacak kişilere de lazer epilasyon uygulanması tavsiye edilmez.
  • Kılları gri ve beyaz olanlara,
  • Güneşlenmiş veya solaryuma girmiş kişilere,
  • Yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenlere,
  • Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara,
  • Tetrasiklin veya izotretinoin gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaç kullananlara ( Bu ilaçların lazer tedavisinden üç-dört hafta önceden kesilmesi gerekir).
  • Deri tipi V ve VI olanlara,
  • Yakın zamanda peeling uygulaması yapılmış olanlara,
  • Uçuk hikayesi olanlara uygulamak doğru olmaz.

 

İşlemden sonraki birkaç gün içinde  tüyler  yüzeye çıkmaya başlar ve dökülür. Tüylerin yüzeye çıkması yeniden büyüme olmayıp, köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülmenin tamamlanması 1-2 hafta içerisinde gerçekleşir. Kılların yeniden çıkması 4-6 haftayı bulmaktadır. Yeni tüyler çıkması yeni bir seans gerektiği anlamına gelmektedir.