Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi
ONLINE GÖRÜŞME
Whatsapp

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon


Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Bölümü cerrahi olmaksızın ağrı, fonksiyon kaybı ve engelliliğe sebebiyet veren durumların teşhisi, tanısı, tedavisi ve önlenmesi için hizmet veren bir uzmanlık alanıdır.

Kurumumuz bünyesinde tıbbi hizmet sağlayan uzman doktorumuz, uzman fizyoterapistlerimiz, refleksoloji uzmanımız ve tıbbi masaj terapistimiz kanıta dayalı ve güncel tedavi uygulamalarını takip ederek, saygı ve etik prensiplerinden ödün vermeden hizmetlerini sürdürmektedir.

Detaylı bilgi ve hızlı FTR randevusu için;  

444 54 33 çağrı merkezimiz ya da

Whatsapp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Kurumumuzda Uyguladığımız Fizik Tedavi Yöntemleri

 • Manuel Terapi
 • Kayropraktik Tedavi
 • Lenfödem Tedavisi
 • Refleksoloji
 • Klinik Bölgesel Masaj Terapisi
 • Backup Terapi
 • DRX9000
 • Hilterapi

Fizik Tedavi Yaklaşımımız

Kurumumuza başvuran hastalarımızın muayenesinden tedavi süreci sonlanana kadar tekdüze yaklaşımların aksine tamamen bütüncül ve kişiye özgü yaklaşımlar izlenmektedir.

Kas iskelet sistemine bağlı yaralanmalar, nörolojik yaralanmalar sonrası rehabilitasyonlar, aşırı kullanım ve işe bağlı yaralanmaları, spor yaralanmaları sonrası rehabilitasyon, cerrahi öncesi ve sonrası rehabilitasyon ekibimiz tarafından tedavinin başlangıcından bitişine kadar titizlikle, güncel yaklaşımların ışığında uygulanmaktadır.

Hastalarımızın tedavi süreçlerinde uzman fizyoterapist ekibimizce oluşturulan ağrı eğitimleri, egzersiz planları, manuel terapi uygulamaları ve yumuşak doku uygulamaları güncel tıbbi literatürü takiben hastalarımızın tedavi sürecini en verimli şekilde geçirmesini amaçlayarak imtina ile uygulanmaktadır. 

Hastanemizde uyguladığımız güncel ve etkin tedavi yöntemlerinden bazıları;

1-Manuel Terapi
Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makine kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide fizyoterapistler, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrı ve diğer kısıtlılıkları ortadan kaldırmak için bölgedeki eklemleri mobilize etmek, manipüle etmek ve kas dokusunda germe ve benzeri uygulamaları yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel terapinin kullanıldığı bazı alanlar;

 • Bel Rahatsızlıkları (Bel Fıtığı, Eklem Blokajları, Kanal Daralması, Bel Kayması)
 • Diz Rahatsızlıkları (Menüsküs Yırtığı, Ön / Yan / Çapraz ve Arka Bağ Yırtığı, Diz Protezi Sonrası Rehabilitasyon)
 • Kalça Problemleri (Kalça Sıkışma Sendromu, Kalça Protezi Sonrası Rehabilitasyon)
 • Dirsek Problemleri (Tenisçi Dirseği, Golfçü Dirseği)
 • Omuz Problemleri (Sinir Sıkışması, Kas Yırtılması, Donuk Omuz, Sıkışma Sendromu)
 • Sakroiliak Eklem Disfonksiyonları
 • Sinir Sıkışmaları (Radial, Median, Ulnar Sinirler)
 • Omurga ve çevresi eklem ve kas problemleri
 • Ayak Bileği Rahatsızlıkları (Tarsal Tünel Sendromu, Topuk Dikeni)
 • El Bileği Rahatsızlıkları (Karpal Tünel Sendromu)
 • Kırık Sonrası Rehabilitasyon gibi problemlerin tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

2-Kayropraktik Tedavi
Eski yunanca bir kelime olan kayropraktik el ile yapılan uygulamalar anlamına gelmektedir. Ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi yöntemi olan kayropraktik vücudun kendi kendine iyileştirme yeteneğine bilim ışığında odaklanır. Kayropraktik tedavi uygulanabilecek hastaya bu alanda eğitimini tamamlamış lisanslı bir uzman tarafından uygulandığında herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

3-Lenfödem Tedavisi
Lenfödem genellikle ekstremitelerde şişme ile kendini gösteren proteinden zengin lenf sıvısının hücreler arası alanda birikmesidir. Biriken sıvı miktarı lenfatik sistemin taşıma kapasitesinden büyükse lenfödem gelişir. Lenfödem etyolojisine göre primer ve sekonder lenfödem olmak üzere ikiye ayrılır. 
Lenfödem tedavisinde kompleks boşaltıcı fizyoterapi uygulanır. Kompleks boşaltıcı   fizyoterapi 2 fazdan oluşan bir tedavi programıdır. I. faz 4 hafta veya daha fazla süren lenf ödem azaltma fazıdır. Faz II ise azaltılmış volümün korunma fazıdır.

4-Refleksoloji
Tamamlayıcı bir tedavidir. İnsan bedeninin verimli çalışması için enerji akımının kesintisiz olması gerekir. Refleksoloji de ayak noktalarına uygulanan basınçla, o noktalarla bağlantılı olan organlar hücreler ve tüm bedende serbest enerji akışı sağlanır. Refleksoloji “denge” sağlayan bir terapidir. Refleksoloji terapisi kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlayarak kişiye doğal dengesini kazandırmaktadır.

5-Klinik Bölgesel Masaj Terapisi
Fizyoterapi uygulamalarının yanı sıra, tedavileri destekleyecek hem tedavi süresince hem de tedavi sonrası sürdürülebilecek klinik masaj terapistimiz tarafından uygulanan klinik bölgesel masaj terapisi uygulamasıyla tedavilerden azami verimin sağlanması hedeflenmektedir.

6-Backup Terapi
Backup teknolojisi kişiye özel kendi yaptığı analiz sistemiyle kişinin en konforlu pozisyonunda kasları analiz eder. Analiz sonucu uzman fizyoterapist eşliğinde yorumlanır. Bel,boyun ve sırt ağrıları için özel olarak üretilmiştir. Elektriksel kas uyarısı ve ısı uygulamasıyla çalışan TENS,EMS ve Enterferansiyel akım uygulamalarını yapay zeka teknolojisiyle birleştirerek ısrarcı ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

7-DRX9000
Uzman doktorumuzun muayenesi sonucunda disk patolojilerinde (bel-boyun-sırt fıtıkları) cerrahi işlemlere sıcak bakmayan hastalarımız için başarı oranı %93 lere varan DRX9000 spinal dekompresyon cihazı ile fonksiyonun tekrar kazanılması, günlük aktivitelere tekrar dönüş ve uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde sürdürülen egzersiz programıyla hastalarımızın sağlığına kavuşmasını sağlıyoruz.

8-Hilterapi
2002 yılında FDA onayı almıştır ve dünyada birçok modern tıp merkezi ve hastanelerde güvenle kullanılmaktadır. Hilt, High Intensity Laser Therapy adıyla bilinen yüksek yoğunluklu bir lazerdir. Doğal enerji transferi (fotobiyostimülasyon )yoluyla doku yenilenmesini ve iyileşmesini hızlandırmaktadır. Uygulama yapılan bölgelerde derin dokulara ulaşarak dolaşımın artırılmasıyla ağrıya sebebiyet veren maddelerin uzaklaştırılması ve dokulardaki tamir sürecinin hızlanması ile sonuçlanan etkili bir tedavi cihazıdır.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümündeki Doktorlarımız


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon İle İlgili Yazılar